Abonează-te la newsletter-ul Joelle Magazine:

BE JOELLE EVERYDAY! Your magazine. Your WORLD!

RIO 2016: AUR pentru România la spadă, ARGINT la tenis, BRONZ la haltere!

Sportivii care reprezintă România la Jocurile Olimpice de la Rio obțin rezultate deosebite la majoritatea dintre probe.

Echipa feminină de spadă a obținut medalia de aur după ce a învins China, Horia Tecău și Florin Mergea au fost medaliați cu argint după competiția la tenis cu Marc Lopez și Rafael Nadal, în vreme ce la haltere, Gabriel Sâncrăian a cucerit medalia de bronz.

Echipa de spadă a câștigat medalia de aur după o competiție strânsă cu jucătoarele Chinei, cu scorul de 44-38 în finala Jocurilor Olimpice. Aceasta a fost prima medalie câștigată de țara noastră în cadrul competiției.

Horia Tecău și Florin Mergea au reușit să obțină medalia de argint, un rezultat extraordinar, ținând cont de faptul că au jucat împotriva a două nume mari din tenis, Rafael Nadal și Marc Lopez. Spaniolii au obţinut victoria cu 6-2, 3-6, 6-4.

La haltere, Gabriel Sâncrăian cucerește cea de-a treia medalie pentru România, cea de bronz, la categoria 85 de kilograme. Toate cele şase tentative de ridicare ale românului au fost reuşite. El a ridicat 217 kg la ultima tentativă şi, cu un total de 390 kg, s-a clasat pe podiumul olimpic.

Le ținem pumnii în continuare sportivilor ce ne reprezintă la Jocurile Olimpice de la Rio!

1 /
    RIO 2016, România, spadă, tenis, haltere, aur, argint, bronz, medalii, lotul feminin, Horia Tecău, Florin Mergea, Gabriel Sâncrăean RIO 2016, România, spadă, tenis, haltere, aur, argint, bronz, medalii, lotul feminin, Horia Tecău, Florin Mergea, Gabriel Sâncrăean RIO 2016, România, spadă, tenis, haltere, aur, argint, bronz, medalii, lotul feminin, Horia Tecău, Florin Mergea, Gabriel Sâncrăean RIO 2016, România, spadă, tenis, haltere, aur, argint, bronz, medalii, lotul feminin, Horia Tecău, Florin Mergea, Gabriel Sâncrăean